Bilgi Yayınevi

Eski gazeteci, kitap âşığı Ahmet Tevfik Küflü 1956’da Sakarya Caddesi’nde Bilgi Kitabevi’ni açtı. Yarım yüzyılı aşkın süre Ankara'nın simgelerinden biri sayılan ve dönemin bürokratlarının, yazarlarının, sanatçıların uğrak yeri olan Bilgi Kitabevi Nisan 1994'te Yayıncılar Birliği tarafından "Yılın Kitabevi" seçildi.Yakup Kadri Karaosmanoğlu Bilgi Yayınevi matbaasının açılışını yaparken.

Ahmet Tevfik Küflü kitabevinin açılışından 9 yıl sonra yine Ankara’da Bilgi Yayınevi’ni kurarak (1965) yayıncılık yaşamına başladı. 1972’de, kitapların ülke genelinde dağıtımını sağlamak amacıyla İstanbul’da kurulan Bilgi Dağıtım ile güçlendi.

Türk edebiyatına klasik eserler kazandıran pek çok yazarın ilk dönem kitaplarını yayımladı. Füruzan, Selim İleri, Ahmet Arif, Bilge Karasu, Sevgi Soysal, Aziz Nesin, Orhan Veli, Adalet Ağaoğlu, Nâzım Hikmet, Cahit Sıtkı Tarancı, Oğuz Atay, Fakir Baykurt, Turgut Uyar, Orhan Kemal, Sabahattin Ali, Cahit Külebi, Doğan Hızlan, Yusuf Atılgan, Behçet Necatigil bu değerli isimler arasında sayılabilir. Tüm eserleriyle Bilgi Ailesine katılan Sait Faik, Memduh Şevket Esendal, Ömer Seyfettin, Halikarnas Balıkçısı, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Hasan Hüseyin, Haldun Taner, Attilâ İlhan, Muzaffer İzgü, Turgut Özakman, Tarık Dursun K., Ayla Kutlu, Ceyhun Atuf Kansu, Ali Yüce gibi yazarlarla kısa zamanda yazın dünyasındaki vazgeçilmez yerini aldı. Doğan Avcıoğlu, Mümtaz Soysal, Cüneyt Arcayürek, Şerafettin Turan, Yekta Güngör Özden, Vural Savaş, Erol Manisalı, Talât Sait Halman, Bilâl N. Şimşir, Doğan Aksan, Emin Özdemir, Metin Toker, Emin Çölaşan, Bekir Coşkun, Mustafa Balbay gibi her biri alanında uzman araştırmacı-yazarların tarih, dilbilim, siyaset bilimi, ekonomi, hukuk, sağlık, eğitim alanlarında da döneme damgasını vuran, Ahmet Tevfik Küflü, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve açılışa katılanlara matbaayı gezdirirken.ülkenin sosyal ve politik gündemini etkileyen eserleri okurlara sundu. Kuruluşundan itibaren danışman, editör olarak bünyesinde yer alan Cevdet Kudret, Attilâ İlhan, İlhami Soysal, Turgut Özakman gibi değerli isimlerle çoğaldı.

1990’lı yılların başında, “çocuk okuru olmayan bir toplumun yetişkin okuru olmaz” ilkesinden hareketle çocuk kitapları yayımlamaya başlayarak Türkiye’nin en çok okunan yazarlarıyla çocukları buluşturdu.

Yarım asırda 4000’e yakın kitap yayımlayan BİLGİ YAYINEVİ, 2009 yılında çalışanlarının da katılımıyla “Bilgi Yayınevi Basım Dağıtım Kitabevi ve Kırtasiye A.Ş.” adıyla kurumsallaştı.

Yetkin yayın kurulu üyeleri, uzman çalışanları ve değerli yazarlarından oluşan “Bilgi ailesi” edebiyat ve kültür alanında hizmet sunmaktadır.

Yayınevi'nin Kitapları (Tümünü Listele)