Nural Birden Akça

1980 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Grafik Bölümü'nü bitirdikten sonra çizerlik hayatıma Milliyet Çocuk Dergisi'nde başladım. Uzun yıllar çocuk kitapları ve çocuk dergilerine yaptığım resimlemelerle çizerlik hayatımı sürdürdüm. Bu arada Cumhuriyet Dergi, Can Yayınları Gençlik Serisi, Edebiyat 81 gibi dergi ve kitaplara illüstrasyon ve kapak resimleri yaptım.

1986 yılında UNESCO'nun Japonya'da düzenlediği Noma Concours kitap resimlemesi yarışmasında mansiyon ödülü kazandım. Bir süre Köln'de kalarak Türkçe ders kitapları resimledim.

1993 yılında davet edildiğim Bratislava İllüstrasyon Bienali'nde özel bir workshop etkinliğine katıldım. Yine aynı yıl illüstrasyonun yanı sıra sürdürdüğüm yağlı boya çalışmalarımla ilk kişisel sergimi açtım, daha sonra kişisel ve karma sergilerle resim hayatıma devam ettim.

1995 yılında yeniden başladığım Milliyet Dergi Grubu'nda Yoyo Dergisi'ni yazıp resimledim, daha sonra Doğan Egmont Yayınları'nda Milliyet Kardeş Dergisi'nin editörlüğünü üstlendim. 1995 yılında Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği yarışmada Oyuncu Bulut adlı yazıp resimlediğim kitabımla "Eflatun Cem Güney Mansiyon Ödülü" kazandım. Oyuncu Bulut adlı kitabım, Kök Yayıncılık tarafından 1996 yılında yayınlandı.

Bu kitabımla birlikte çocuk dünyasındaki çalışmalarımı çizer-yazar olarak sürdürmeye karar verdim. "Göz Kırpan Yıldız" ve "Eyvah Uçurtmam Kaçtı" adlı yazıp resimlediğim iki kitabım ABM yayınları tarafından basıldı. Kitaplarımla ilgili davet edildiğim okullarda yaptığımız sohbetlerde, çocukların dünyamız ve yaşam hakkında bilgi veren, öyküsü de olan, bol resimli kitapları çok sevdiklerini gözlemledim. Bu da beni bu yönde motive etti.

Halen yağlı boya resim çalışmalarımla birlikte, çocuk kitapları üretmeye devam ediyorum.